TEDEN KULTURE DEDIŠČINE: MOJ KRAJ
- Podrobnosti
- Objavljeno: torek, 15 november 2022 12:35
- Napisal: Alja Bukovec Malnarič
Teden kulturne dediščine smo namenili v zadnjih dveh letih močno okrnjenemu sodelovanju z lokalnim okoljem. Raziskali smo kje, kdo in kako se v okolici našega vrtca ukvarja z ohranjanjem kulturne ali naravne dediščine. S pomočjo nekaterih institucij, društev in posameznikov smo se seznanili z različnimi pristopi ohranjanja in varovanja dediščine ter tudi sami veliko likovno, glasbeno in plesno ustvarjali. Sodelovale so vse skupine našega vrtca.
Najmlajši so prisluhnili ljudskim godcem, si ogledali belokranjsko nošo, prisluhnili zgodbi o školjki Kongeriji, se seznanili s središčem našega kraja, si ogledali pomembnejše ustanove ter izdelali plakat. Seznanjali smo se tudi s kulinarično dediščino tako, da smo spekli belokranjsko pogačo in spoznavali orehe ter sadne vrste značilne za naš kraj.
Starejši otroci so prav tako prisluhnili ljudskim godcem, se seznanili z belokranjsko narodno nošo in rekviziti folklorne skupine Semiška ohcet ter se z obiskom Muzeja Kočevarske kulture seznanjali z dediščino Kočevarjev. Obiskali so starejše dobro ohranjene hiše in zbirali stare predmete ter se seznanjali z njihovo uporabo. Z obiskom vrta dr. Drganca so spoznavali zelišča in začimbe, njihovo uporabo in pomen. Ogledali so si tudi različne vrste sadnega drevja in spoznali načine shranjevanja le-tega za zimo. Pripravljali so nekatere stare kmečke jedi. Obiskali so rokodelce, ki se ukvarjajo s pletenjem košar, kovaštvom ter pletenjem izdelkov iz volne. V Muzejski hiši Semič so se seznanjali z naravno dediščino, se sprehodili po Kraški učni poti, si ogledali vodni izvir Lebica in obiskali kraško jamo Malikovec.
Ob koncu smo prišli do zaključka, da se v našem kraju na področju kulturne in naravne dediščin zelo veliko dogaja in je veliko različnih institucij, društev ter ljudi, ki se z ljubeznijo trudijo ohranjati enega najpomembnejših delov naše kulturne identitete.